Szukanie dodatkowego źródła dochodów to dla wielu z nas jedyny sposób na zwiększenie naszego miesięcznego przychodu. Do tego raczej nie uda nam się czerpać go z licznych inwestycji, na które mogą pozwolić sobie tylko osoby zarabiające znacznie powyżej granicy pozwalającej się utrzymać.

Poszukiwanie dodatkowego dochodu nie oznacza jednak, że powinniśmy szukać kolejnej pracy na drugą zmianę, bo to też często nie wchodzi w grę.

Zacznij rozwijać coś swojego

Najlepszym sposobem na dorobienie sobie jest zajęcie się swoim biznesem. Oczywiście nie jest to proste zadanie i prawie na pewno większości z nas nigdy nie uda się przeobrazić go w pełnoprawne źródło utrzymania, ale nie jest to głupi pomysł na dorobienie sobie. Dziś dla przedsiębiorców mamy wiele ulg, które pozwalają nam ograniczyć początkowe koszty wynikające z prowadzenia swojej działalności, takie jak niższe koszty składek na ZUS czy ulga podatkowa dla młodych.

Oczywiście nie są one stałe i kiedyś się skończą, ale póki mamy do nich dostęp, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować swoich sił w czymś własnym.

Szukaj ofert i dodatkowych zajęć

Dodatkowa praca nie musi być od razu na pełny etat. Często szuka się kogoś do pracy sezonowej na jeden weekend albo na zastępstwo za kogoś, kto wyjechał akurat na urlop. Jeśli wiesz, że nie możesz wziąć na siebie kolejnej pracy, to takie rozwiązanie może okazać się idealne.

Opieka nad grobami, która będzie wymagała od Ciebie podejścia na cmentarz dwa razy w tygodniu, a wyprowadzanie psów będzie dla Ciebie bardzo zdrową odskocznią od siedzącego trybu życia. Każda osoba znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, jakim czasem dysponujemy i jak dużo możemy dać od siebie naszemu potencjalnemu pracodawcy.

Nie bierz na siebie za dużo

Wiele osób chcących sobie dorobić popełnia ogromny błąd i bierze na siebie zdecydowanie zbyt dużo pracy. Na początku może się nam wydawać, że dajemy sobie bez problemu radę, ale pierwsze problemy pojawią się długo potem. Problemy z kręgosłupem, przemęczenie, większa podatność na stres, nie mówiąc już o braku czasu na relaks czy spędzanie go z bliskimi.

Póki jesteśmy młodzi, możemy trochę popracować, ale im później, tym bardziej ostrożni powinniśmy być. Jeśli w jakimś momencie przesadzimy, skutki będziemy odczuwać do końca życie, a przeważnie nie będzie nam z nimi zbyt przyjemnie.