Płacenie rachunków może być kłopotliwe nawet w zwykłych okolicznościach, a co dopiero, jeśli zachorujesz, wylądujesz w szpitalu, dojdzie do kryzysu czy strajku poczty. W czasie poważnego kryzysu poczta może nawet nie dostarczać Ci papierowych rachunków.

Zadbaj o te sprawy dużo wcześniej, zanim do tego dojdzie. Logując się do serwisu swojego banku, w którym posiadasz konto, znajdź opcję utworzenia stałego zlecenia lub automatycznych płatności. Potem uzupełnij potrzebne informacje. Podaj nazwę oraz numer rachunku odbiorcy, częstotliwość przelewów, kwotę i tytuł. Oczywiście łatwiej będzie, jeśli co miesiąc płacisz tyle samo, dlatego ten sposób najlepiej nadaje się do opłat za media, rachunki telefoniczne i internetowe w pakiecie, raty kredytu, opłat za samochód, ubezpieczenie czy subskrypcje typu Netflix i inne serwisy. Co ważne, takie zautomatyzowanie płatności nie wyniesie Cię dużo.

W większości banków jest bezpłatne. Jeśli będziesz musiał coś zapłacić, opłata powinna wynieść najwyżej kilka złotych. Wszystko to oznacza, że ważne rachunki będą opłacone na czas. Twoje ciężko zarobione pieniądze mogą z łatwością przepływać z Twojego konta na rachunek odbiorcy bez Twojego udziału, nawet jeśli będziesz leżeć nieprzytomny w szpitalu. Dzięki temu w nagłych wypadkach nie będziesz musiał martwić się o swoją ocenę zdolności kredytowej, bo ważne płatności cykliczne będą uregulowane na bieżąco.

To wspaniałe narzędzie, dlatego zwłaszcza jeśli masz umowę o pracę i regularne zarobki, zautomatyzuj jak najwięcej płatności jak najszybciej. Pamiętaj tylko, by je sprawdzać co jakiś czas, aby niczego nie przegapić.