W coraz większej liczbie sklepów pojawiają się oferty zakupu sprzętu na raty 0%. To marketingowo dobry pomysł, trochę mniej ciekawy dla klientów. Wiele osób decyduje się wówczas na zakup na raty, bo czy będą raty czy nie, zakupimy sprzęt za taką samą cenę. Jak to możliwe, że jest taka opcja? Czy rzeczywiście sklep sprzedaje na raty bez oprocentowania?

Raty 0%, co to znaczy?

Należy pamiętać, że każdy zakup na raty idzie przez bank. Sklep otrzymuje konkretną kwotę od banku, natomiast klient spłaca raty do konkretnego banku. Żaden bank nie da oferty kredytu 0%, ponieważ to ich zarobek. Tego typu oferty to chwyt marketingowy, niestety niekorzystny dla klientów, którzy chcieliby kupić sprzęt czy meble za gotówkę, ponieważ zapłacą identyczną cenę jak ci z ratami.

Jaką zatem wybrać ofertę?

Jeśli chcemy zakupić sprzęt czy cokolwiek innego za gotówkę, nie warto korzystać ze sklepu w którym są raty 0%. Czasami sklepy rzeczywiście mogą robić wyprzedaże i sami oferować sprzęt ratalny bez odsetek, jednak jest to niebywała rzadkość. Jeśli jest taka opcja, to znaczy, że klient, który kupuje towar za gotówkę, zwyczajnie przepłaca. Zakupując na raty rzeczywiście musimy brać ofertę niższej kwoty oraz potwierdzenia z banku, że faktycznie ów kredyt dostaniemy. Posiadając jednak pieniądze na kupno wybranego towaru, o wiele lepiej jest pójść do sklepu, w którym nie ma takiej opcji, gdyż wówczas cena na raty będzie wyższa niż za gotówkę.

Dobrym pomysłem jest sprawdzić wszystkie oferty, zrobić symulację rat i policzyć ile w rzeczywistości będzie nas to kosztowało, zanim zdecydujemy się, co będzie korzystniejsze.